Grupa Volkswagen dostarczyła 240 200 samochodów elektrycznych na baterie w trzecim kwartale 2026 roku, o 4,7% mniej niż 252 100 rok wcześniej, według danych opublikowanych 12 października. To około połowa 486 532 dostaw Tesli w tym samym kwartale.

Łączna liczba skrywa dwa rynki poruszające się w przeciwnych kierunkach. W Europie dostawy elektryków grupy wzrosły o 19,6% do 209 100, co stanowi 87% jej całkowitych dostaw elektrycznych. W Stanach Zjednoczonych spadły o 86,4% do 5 100.

Dostawy elektryków według regionów

Region III kw. 2026 III kw. 2025 Zmiana I–III kw. 2026 Zmiana
Europa 209 100 174 800 +19,6% 586 100 +12,1%
Stany Zjednoczone 5 100 37 400 −86,4% 14 900 −78,4%
Chiny 18 000 25 800 −30,1% 48 900 −42,5%
Reszta świata 8 100 14 100 −43,0% 28 800 −30,0%
Świat 240 200 252 100 −4,7% 678 700 −5,4%

We wszystkich rodzajach napędu grupa dostarczyła w kwartale 1 885 300 pojazdów, o 14,3% mniej niż rok wcześniej, przy czym same Chiny odpowiadają za około cztery piąte tego spadku. Jeden na osiem dostarczonych pojazdów był w pełni elektryczny (12,7%). W Europie udział samochodów elektrycznych na baterie w dostawach w pierwszych dziewięciu miesiącach wzrósł z 18% do 20%.

Europa: 40% portfela zamówień stanowią już auta elektryczne

Dane o zamówieniach są lepsze niż dane o dostawach. VW podaje, że napływ zamówień na samochody elektryczne na baterie w Europie wzrósł w trzecim kwartale o ponad 60% rok do roku. Europejski portfel zamówień firmy na auta elektryczne podwoił się od końca 2025 roku, a modele elektryczne stanowią obecnie około 40% całego europejskiego portfela. Cztery małe samochody elektryczne produkowane w Hiszpanii — ID. Polo, ID. Cross, Škoda Epiq i Cupra Raval — zebrały dotąd niemal 150 000 zamówień. VW zaprezentował wszystkie cztery na jednej scenie w Paryżu 11 października.

Martin Sander, członek zarządu odpowiedzialny za sprzedaż, wskazał „obecnie wysokie ceny paliw i szerszą ofertę modeli podstawowych” jako główne przyczyny szybszego przechodzenia na auta elektryczne w Niemczech.

Škoda napędzała wzrost

Wewnątrz grupy wzrost pochodził od tańszych marek. Dostawy elektryków Škody wzrosły w kwartale o 30,0% do 59 300, a Seat/Cupra o 25,5% do 24 800. Marka Volkswagen odnotowała spadek o 22,4% do 73 900, a Audi o 21,5% do 48 700. W ciągu dziewięciu miesięcy najlepiej sprzedającym się elektrycznym autem grupy była Škoda Elroq z 92 200 dostawami, przed ID.4/ID.5 z 81 900 i Škodą Enyaq z 72 700.

To samochody, które europejski nabywca Modelu Y najprawdopodobniej porówna pod względem ceny. W Niemczech we wrześniu KBA odnotowała 8 038 Modeli Y, 4 128 Elroqów, 2 852 Enyaqów i 2 795 ID.4/ID.5.

Pozycja Tesli

W Europie obie firmy różnią się skalą i tempem. Europejskie dostawy elektryków Grupy VW wzrosły w pierwszych dziewięciu miesiącach 2026 roku o 12,1%, do 586 100. Według ACEA rejestracje Tesli w UE wzrosły o 65,9% w pierwszych ośmiu miesiącach, do 142 165. Oba zestawienia nie obejmują tych samych krajów ani tych samych miesięcy, ale europejski wolumen elektryków VW jest kilkukrotnie większy, a Tesla rośnie szybciej.

W Stanach Zjednoczonych VW twierdzi, że rynek samochodów elektrycznych skurczył się po wygaśnięciu rządowych programów zachęt, podczas gdy cła importowe nadal obciążają jego działalność. Spadek firmy odpowiada 80% spadkowi sprzedaży elektryków Forda w USA w tym samym kwartale. Tesla nie publikuje osobno danych o dostawach w USA, ale jej globalne dostawy spadły w trzecim kwartale rok do roku tylko o 2,1%.