Volkswagen-koncernen levererade 240 200 batterielektriska bilar under tredje kvartalet 2026, 4,7 % färre än 252 100 ett år tidigare, enligt siffrorna som den publicerade den 12 oktober. Det är ungefär hälften av Teslas 486 532 leveranser under samma kvartal.
Totalen döljer två marknader som rör sig i motsatta riktningar. I Europa steg koncernens elbilsleveranser 19,6 % till 209 100, vilket motsvarar 87 % av dess totala elbilsleveranser. I USA föll de 86,4 % till 5 100.
Elbilsleveranser per region
| Region | Q3 2026 | Q3 2025 | Förändring | Q1–Q3 2026 | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|
| Europa | 209 100 | 174 800 | +19,6% | 586 100 | +12,1% |
| USA | 5 100 | 37 400 | −86,4% | 14 900 | −78,4% |
| Kina | 18 000 | 25 800 | −30,1% | 48 900 | −42,5% |
| Resten av världen | 8 100 | 14 100 | −43,0% | 28 800 | −30,0% |
| Världen | 240 200 | 252 100 | −4,7% | 678 700 | −5,4% |
Sett till alla drivlinor levererade koncernen 1 885 300 fordon under kvartalet, 14,3 % färre än ett år tidigare, och Kina ensamt står för omkring fyra femtedelar av den nedgången. Ett av åtta fordon som den levererade var helt elektriskt (12,7 %). I Europa steg de batterielektriska fordonens andel av leveranserna under årets första nio månader från 18 % till 20 %.
Europa: orderboken är nu till 40 % elektrisk
Ordersiffrorna är starkare än leveranssiffrorna. VW uppger att inflödet av beställningar på batterielektriska bilar i Europa steg med mer än 60 % jämfört med året före under tredje kvartalet. Den europeiska orderstocken för elbilar har fördubblats sedan slutet av 2025, och elmodeller utgör nu omkring 40 % av hela den europeiska orderstocken. De fyra små elbilarna som byggs i Spanien, ID. Polo, ID. Cross, Škoda Epiq och Cupra Raval, har hittills fått nästan 150 000 beställningar. VW visade alla fyra på samma scen i Paris den 11 oktober.
Martin Sander, styrelseledamoten med ansvar för försäljning, angav "de för närvarande höga bränslepriserna och det större utbudet av instegsmodeller" som de främsta skälen till den snabbare övergången till elbilar i Tyskland.
Škoda drev tillväxten
Inom koncernen kom tillväxten från de billigare märkena. Škodas elbilsleveranser steg 30,0 % till 59 300 under kvartalet och Seat/Cupras steg 25,5 % till 24 800. Volkswagen-märket föll 22,4 % till 73 900 och Audi föll 21,5 % till 48 700. Under nio månader var koncernens mest sålda elbil Škoda Elroq med 92 200 leveranser, före ID.4/ID.5 med 81 900 och Škoda Enyaq med 72 700.
Det här är de bilar som en europeisk Model Y-köpare sannolikt främst jämför prismässigt. I Tyskland räknade KBA i september 8 038 Model Y, 4 128 Elroq, 2 852 Enyaq och 2 795 ID.4/ID.5.
Var Tesla står
I Europa skiljer sig de två företagen åt i skala och tempo. VW-koncernens europeiska elbilsleveranser växte 12,1 % under de första nio månaderna 2026, till 586 100. Teslas registreringar i EU ökade 65,9 % under de första åtta månaderna, till 142 165, enligt ACEA. De två beräkningarna omfattar inte samma länder eller samma månader, men VW:s europeiska elbilsvolym är flera gånger större och Teslas växer snabbare.
I USA uppger VW att elbilsmarknaden krympte efter att statliga incitamentsprogram löpte ut, medan importtullar fortsatt tynger verksamheten. Nedgången motsvarar Fords fall på 80 % i amerikansk elbilsförsäljning under samma kvartal. Tesla redovisar inte USA-leveranser separat, men dess globala leveranser föll bara 2,1 % jämfört med året före under tredje kvartalet.