Samochody w pełni elektryczne zdobyły 48,9% holenderskiego rynku nowych samochodów w sierpniu 2026 roku — 12 925 rejestracji z 26 455. Tesla zakończyła miesiąc na dziewiątym miejscu wśród marek z 1 023 samochodami, ale zanotowała największy wzrost rok do roku w całej pierwszej dziesiątce.

Płaski rynek z innym napędem

Całkowity wolumen praktycznie się nie zmienił: 26 455 samochodów wobec 26 496 w sierpniu 2025 roku, czyli różnica 41 sztuk. Zmieniło się to, co ludzie kupowali. Udział BEV wzrósł rok do roku o 14,9 punktu procentowego, podczas gdy hybrydy oddały 6,1 punktu, a samochody wyłącznie benzynowe są dziś na holenderskim rynku błędem zaokrąglenia z udziałem 6,1%.

Napęd Sierpień 2026 Udział
W pełni elektryczne 12 925 48,9%
Hybrydowe 11 339 42,9%
Wyłącznie benzynowe 1 613 6,1%
LPG 192 0,7%
Diesel 180 0,7%

Jeden wiersz tej tabeli to wydarzenie bez precedensu: LPG wyprzedziło diesla w skali całego miesiąca, 192 samochody do 180. Diesel w Holandii nie tyle zaliczył spadek, ile opuścił rynek nowych samochodów prywatnych.

Gdzie stoi Tesla

Pozycja Marka Samochody Udział vs sierpień 2025
1 Kia 2 835 10,7% +4,9%
2 Toyota 2 201 8,3% -1,3%
3 BMW 1 847 7,0% +19,2%
4 Volkswagen 1 564 5,9% -25,4%
5 Renault 1 512 5,7% -16,7%
6 Hyundai 1 395 5,3% -18,2%
7 Skoda 1 375 5,2% -24,0%
8 Mercedes-Benz 1 173 4,4% +16,5%
9 Tesla 1 023 3,9% +31,8%
10 Ford 999 3,8% -18,0%

Wynik Tesli na poziomie +31,8% jest najlepszy w tabeli, a układ wokół niego wart jest uwagi. Trzy marki, które wzrosły — BMW, Mercedes-Benz i Tesla — to trzy marki o najbardziej naelektryzowanej ofercie w Holandii. Najmocniej spadły Volkswagen Group i koreańskie marki wolumenowe, każda o 18% do 25%. Na rynku, gdzie połowa nabywców wybiera już BEV, ranking przetasowuje to, jaka część gamy danej marki jest elektryczna.

Dziewiąte miejsce przy 3,9% udziału nie jest pozycją dominującą i warto uczciwie powiedzieć o skali: Tesla sprzedaje gamę dwóch modeli wobec pełnego katalogu Kii. Ale Tesla pozostaje producentem najpopularniejszego samochodu w kraju. Model Y był w pierwszej połowie 2026 roku najlepiej sprzedającym się samochodem w Holandii w ogóle, z 4 317 rejestracjami — trzy więcej niż benzynowa Toyota Aygo X.

Od początku roku i co Holandia znaczy dla Europy

Przez osiem miesięcy w Holandii zarejestrowano 228 760 nowych samochodów, o 3,8% mniej niż 237 689 rok wcześniej, przy udziale BEV na poziomie 39,3% wobec 34,4%. Kurczący się rynek, który szybko się elektryfikuje, ma ten sam kształt co dane Francji za sierpień i leży powyżej 25-procentowego udziału BEV odnotowanego w całej Europie w lipcu.

Dla Tesli Holandia ma znaczenie nieproporcjonalne do swoich około 3% europejskiego wolumenu. Holenderski RDW to regulator, który zatwierdził FSD (Supervised), a dokumentacja dowodowa w ramach artykułu 39, kierowana teraz na unijne głosowanie 6 października, opiera się na tej krajowej homologacji. Rynek, który jest w połowie elektryczny i mieści przyczółek regulacyjny Tesli w Europie, to rynek, na którym wzrost o 31,8% znaczy więcej, niż sugeruje dziewiąte miejsce.