Tesla niemal czterokrotnie zwiększyła w październiku liczbę rejestracji w Niemczech, a mimo to straciła na rzecz BYD prowadzenie w ujęciu od początku roku. Kraftfahrt-Bundesamt (KBA) odnotował 2 932 nowe Tesle w październiku 2026 roku, o 290,9% więcej niż około 750 w październiku 2025 roku, wobec 5 173 samochodów BYD. Dzięki temu BYD ma 47 961 rejestracji od stycznia do października, o 219 więcej niż Tesla z wynikiem 47 742.
Cały rynek ustanowił kolejny rekord w segmencie aut elektrycznych. W październiku w Niemczech zarejestrowano 94 086 nowych samochodów elektrycznych na baterie, o 79,5% więcej niż rok wcześniej, co dało udział 37,0% w rynku liczącym 254 492 samochody. We wrześniu udział ten wynosił 34,5%.
Wszystkie rodzaje napędu, październik 2026
| Samochody | Udział | Rok do roku | |
|---|---|---|---|
| Elektryczne na baterie | 94 086 | 37,0% | +79,5% |
| Hybrydy (wraz z plug-in) | 95 931 | 37,7% | −5,6% |
| w tym hybrydy plug-in | 28 499 | 11,2% | −7,9% |
| Benzyna | 38 516 | 15,1% | −40,5% |
| Diesel | 23 882 | 9,4% | −21,6% |
| LPG | 2 065 | 0,8% | +121,6% |
| Cały rynek | 254 492 | — | +1,7% |
Samochody elektryczne na baterie sprzedały się lepiej niż benzynowe i diesle razem wzięte (94 086 wobec 62 398), a do łącznej liczby hybryd zabrakło im zaledwie 1 845 sztuk. Benzyna straciła w ciągu roku 40,5% wolumenu. Rejestracje prywatne wzrosły o 20,6% i stanowiły 40,7% rynku, podczas gdy rejestracje firmowe spadły o 8,2%. Średnia emisja CO2 zmniejszyła się o 21,1% do 79,4 g/km.
Od stycznia do października w Niemczech zarejestrowano 698 230 samochodów elektrycznych na baterie, co stanowi 28,2% rynku i o 60,7% więcej niż w tym samym okresie 2025 roku.
Prowadzenie zmieniło się dwukrotnie w ciągu dwóch miesięcy
Rejestracje Tesli w Niemczech podążają za jej kwartalnym cyklem dostaw, a październik jest pierwszym miesiącem kwartału. W lipcu, pierwszym miesiącu poprzedniego kwartału, Tesla zarejestrowała zaledwie 367 samochodów. We wrześniu, ostatnim miesiącu tego kwartału, zarejestrowała ich 12 552. Miesięczne wyniki BYD są stabilniejsze: 5 256 w sierpniu, 6 040 we wrześniu i 5 173 w październiku.
| Koniec miesiąca | BYD, od początku roku | Tesla, od początku roku | Prowadzi |
|---|---|---|---|
| Sierpień | 36 748 | 32 258 | BYD o 4 490 |
| Wrzesień | 42 788 | 44 810 | Tesla o 2 022 |
| Październik | 47 961 | 47 742 | BYD o 219 |
Wyniki na koniec sierpnia to dane KBA za okres od stycznia do września pomniejszone o rejestracje z września. Obie marki mniej więcej potroiły w tym roku swój wolumen w Niemczech: BYD zwiększył go o 216,1%, a Tesla o 206,1%.
Trzy chińskie marki sprzedały w październiku więcej niż Tesla
| Marka | Październik 2026 | Rok do roku | Sty–paź 2026 |
|---|---|---|---|
| BYD | 5 173 | +54,3% | 47 961 |
| MG Roewe | 4 140 | +48,5% | 31 503 |
| Leapmotor | 3 661 | +288,6% | 19 705 |
| Tesla | 2 932 | +290,9% | 47 742 |
| Xpeng | 1 380 | +284,4% | 8 403 |
| Polestar | 292 | −48,0% | 4 097 |
Tesla zdobyła w październiku 1,2% rynku, wobec 2,0% BYD i 1,4% Leapmotor. Porównanie obarczone jest jednym zastrzeżeniem. Tabela marek KBA nie rozbija danych według rodzaju napędu, więc wyniki BYD, MG i Leapmotor obejmują samochody, które nie są w pełni elektryczne, takie jak hybrydy plug-in i modele z przedłużaczem zasięgu. Każda Tesla jest samochodem elektrycznym na baterie.
Co dalej
Dane KBA w podziale na modele pokażą, jak 2 932 samochody Tesli rozkładają się między Model Y i Model 3. We wrześniu serwis electrive opublikował je dwa dni po tabeli marek.
Aby zakończyć rok 2026 przed BYD w Niemczech, Tesla musi w listopadzie i grudniu łącznie zarejestrować o 220 samochodów więcej niż BYD. W samym wrześniu zarejestrowała ich o 6 512 więcej. Nabywcy prywatni, którym niemiecka dopłata do zakupu przysługuje w przeliczeniu na gospodarstwo domowe w zależności od dochodu, nadal stanowią rosnącą część rynku. Rejestracje firmowe w październiku spadły.