Skupina Volkswagen dodala v treťom štvrťroku 2026 celkovo 240 200 batériových elektromobilov, o 4,7 % menej než 252 100 pred rokom, podľa údajov, ktoré zverejnila 12. októbra. To je približne polovica z 486 532 vozidiel dodaných Teslou v rovnakom štvrťroku.
Celkový výsledok skrýva dva trhy, ktoré sa vyvíjajú opačným smerom. V Európe dodávky elektromobilov skupiny vzrástli o 19,6 % na 209 100, čo predstavuje 87 % jej celkových dodávok elektromobilov. V Spojených štátoch klesli o 86,4 % na 5 100.
Dodávky elektromobilov podľa regiónov
| Región | Q3 2026 | Q3 2025 | Zmena | Q1–Q3 2026 | Zmena |
|---|---|---|---|---|---|
| Európa | 209 100 | 174 800 | +19,6% | 586 100 | +12,1% |
| Spojené štáty | 5 100 | 37 400 | −86,4% | 14 900 | −78,4% |
| Čína | 18 000 | 25 800 | −30,1% | 48 900 | −42,5% |
| Zvyšok sveta | 8 100 | 14 100 | −43,0% | 28 800 | −30,0% |
| Svet | 240 200 | 252 100 | −4,7% | 678 700 | −5,4% |
Vo všetkých druhoch pohonu skupina v štvrťroku dodala 1 885 300 vozidiel, o 14,3 % menej než pred rokom, pričom samotná Čína sa na tomto poklese podieľa približne štyrmi pätinami. Každé ôsme vozidlo, ktoré dodala, bolo plne elektrické (12,7 %). V Európe podiel batériových elektromobilov na dodávkach za prvých deväť mesiacov vzrástol z 18 % na 20 %.
Európa: kniha objednávok je teraz zo 40 % elektrická
Údaje o objednávkach sú silnejšie než údaje o dodávkach. VW uvádza, že príjem objednávok na batériové elektromobily v Európe v treťom štvrťroku medziročne vzrástol o viac ako 60 %. Jej európsky nevybavený objem objednávok na elektromobily sa od konca roka 2025 zdvojnásobil a elektrické modely teraz tvoria približne 40 % celého európskeho nevybaveného objemu objednávok. Štyri malé elektromobily vyrábané v Španielsku, ID. Polo, ID. Cross, Škoda Epiq a Cupra Raval, doteraz získali takmer 150 000 objednávok. VW predstavila všetky štyri na jednom pódiu v Paríži 11. októbra.
Martin Sander, člen predstavenstva zodpovedný za predaj, označil za hlavné dôvody rýchlejšieho prechodu na elektromobily v Nemecku „v súčasnosti vysoké ceny palív a širšiu ponuku základných modelov“.
Škoda poháňala rast
V rámci skupiny rast pochádzal z lacnejších značiek. Dodávky elektromobilov značky Škoda v štvrťroku vzrástli o 30,0 % na 59 300 a dodávky Seat/Cupra o 25,5 % na 24 800. Značka Volkswagen klesla o 22,4 % na 73 900 a Audi o 21,5 % na 48 700. Za deväť mesiacov bol najpredávanejším elektromobilom skupiny Škoda Elroq s 92 200 dodávkami, pred ID.4/ID.5 s 81 900 a Škoda Enyaq so 72 700.
Práve tieto autá bude európsky kupujúci Modelu Y s najväčšou pravdepodobnosťou porovnávať cenovo. V Nemecku KBA v septembri zaznamenal 8 038 Modelov Y, 4 128 Elroqov, 2 852 Enyaqov a 2 795 modelov ID.4/ID.5.
Postavenie Tesly
V Európe sa tieto dve spoločnosti líšia rozsahom aj tempom. Európske dodávky elektromobilov skupiny VW vzrástli za prvých deväť mesiacov roku 2026 o 12,1 % na 586 100. Registrácie Tesly v EÚ vzrástli za prvých osem mesiacov o 65,9 % na 142 165, podľa ACEA. Tieto dva údaje nepokrývajú rovnaké krajiny ani rovnaké mesiace, no európsky objem elektromobilov VW je niekoľkonásobne väčší a Tesla rastie rýchlejšie.
V Spojených štátoch VW uvádza, že trh s elektromobilmi sa zmenšil po skončení vládnych podporných programov, zatiaľ čo dovozné clá naďalej zaťažujú jej podnikanie. Jej pokles zodpovedá 80 % poklesu predaja elektromobilov Fordu v USA v rovnakom štvrťroku. Tesla samostatne nezverejňuje dodávky v USA, jej globálne dodávky však v treťom štvrťroku medziročne klesli len o 2,1 %.