Tesla v říjnu téměř zčtyřnásobila své registrace v Německu, a přesto přišla o vedení v letošním součtu ve prospěch BYD. Kraftfahrt-Bundesamt (KBA) napočítal 2 932 nových vozů Tesla v říjnu 2026, o 290,9% více než zhruba 750 v říjnu 2025, oproti 5 173 vozům BYD. BYD tak má od ledna do října 47 961 registrací, o 219 více než Tesla se 47 742.
Celý trh zaznamenal další elektrický rekord. Německo v říjnu registrovalo 94 086 nových bateriových elektromobilů, o 79,5% více než před rokem, což představuje podíl 37,0% na trhu s 254 492 vozy. V září činil podíl 34,5%.
Všechny druhy pohonu, říjen 2026
| Vozy | Podíl | Meziročně | |
|---|---|---|---|
| Bateriové elektromobily | 94 086 | 37,0% | +79,5% |
| Hybridy (vč. plug-in) | 95 931 | 37,7% | −5,6% |
| z toho plug-in hybridy | 28 499 | 11,2% | −7,9% |
| Benzin | 38 516 | 15,1% | −40,5% |
| Nafta | 23 882 | 9,4% | −21,6% |
| LPG | 2 065 | 0,8% | +121,6% |
| Celkový trh | 254 492 | — | +1,7% |
Bateriových elektromobilů se registrovalo více než benzinových a naftových vozů dohromady, 94 086 ku 62 398, a za celkovým počtem hybridů zaostaly jen o 1 845 vozů. Benzin za rok ztratil 40,5% svého objemu. Soukromé registrace vzrostly o 20,6% na 40,7% trhu, zatímco firemní registrace klesly o 8,2%. Průměrné emise CO2 klesly o 21,1% na 79,4 g/km.
Od ledna do října Německo registrovalo 698 230 bateriových elektromobilů, tedy 28,2% trhu a o 60,7% více než ve stejném období roku 2025.
Vedení se během dvou měsíců dvakrát změnilo
Registrace Tesly v Německu kopírují její čtvrtletní cyklus dodávek a říjen je prvním měsícem čtvrtletí. V červenci, prvním měsíci předchozího čtvrtletí, Tesla registrovala pouhých 367 vozů. V září, posledním měsíci téhož čtvrtletí, jich registrovala 12 552. Měsíční čísla BYD jsou stabilnější: 5 256 v srpnu, 6 040 v září a 5 173 v říjnu.
| Konec měsíce | BYD, od začátku roku | Tesla, od začátku roku | Vede |
|---|---|---|---|
| srpen | 36 748 | 32 258 | BYD o 4 490 |
| září | 42 788 | 44 810 | Tesla o 2 022 |
| říjen | 47 961 | 47 742 | BYD o 219 |
Součty ke konci srpna jsou údaje KBA za leden až září po odečtení zářijových registrací. Obě značky letos svůj objem v Německu zhruba ztrojnásobily: BYD o 216,1%, Tesla o 206,1%.
Tři čínské značky v říjnu předstihly Teslu
| Značka | Říjen 2026 | Meziročně | Leden–říjen 2026 |
|---|---|---|---|
| BYD | 5 173 | +54,3% | 47 961 |
| MG Roewe | 4 140 | +48,5% | 31 503 |
| Leapmotor | 3 661 | +288,6% | 19 705 |
| Tesla | 2 932 | +290,9% | 47 742 |
| Xpeng | 1 380 | +284,4% | 8 403 |
| Polestar | 292 | −48,0% | 4 097 |
Tesla získala 1,2% říjnového trhu, oproti 2,0% u BYD a 1,4% u Leapmotoru. Srovnání má jednu výhradu. Tabulka značek od KBA nerozlišuje druhy pohonu, takže součty BYD, MG a Leapmotoru zahrnují i vozy, které nejsou plně elektrické, například plug-in hybridy a vozy s prodlužovačem dojezdu. Každá Tesla je bateriový elektromobil.
Co bude dál
Údaje KBA za jednotlivé modely ukážou, jak se 2 932 vozů Tesla rozdělilo mezi Model Y a Model 3. V září je server electrive zveřejnil dva dny po tabulce značek.
Aby Tesla zakončila rok 2026 v Německu před BYD, potřebuje v listopadu a prosinci dohromady o 220 registrací více než BYD. Jen v září jich měla o 6 512 více. Soukromí kupci, jimž se německý příspěvek na nákup vyplácí na domácnost podle výše příjmu, jsou stále rostoucí částí trhu. Firemní registrace v říjnu klesly.