BMW Group zverejnila dodávky za tretí štvrťrok 13. októbra 2026. Od júla do septembra odovzdala zákazníkom po celom svete 110 257 batériových elektromobilov, o 7,2 % viac než pred rokom, zatiaľ čo celkové dodávky klesli o 6,3 % na 551 072. Plne elektrické bolo každé piate auto. Za deväť mesiacov je obraz slabší: 314 552 elektromobilov, o 2,7 % menej, pri celkovom objeme skupiny 1 707 799 áut, čo je pokles o 4,9 %.
Štvrťrok ťahala Európa
Rast je takmer výlučne európsky. BMW a MINI dodali za štvrťrok v Európe 81 941 elektromobilov, o 37,5 % viac, a elektrických bolo 34,7 % zo všetkého, čo na kontinente predali. Nemecko vzrástlo o 38,5 %, počet kusov však skupina neuvádza. Čína celkovo klesla o 24,8 %, Spojené štáty vzrástli o 2,5 % a mimo Európy skupina regionálne rozdelenie elektromobilov nezverejňuje. Jochen Goller, člen predstavenstva zodpovedný za predaj, uviedol, že „v zložitých trhových podmienkach sme dokázali obstáť v Európe a v USA” a že nové objednávky elektromobilov „potvrdzujú náš kurz”. Správa opakuje údaj o viac než 100 000 európskych objednávkach modelu iX3, ktorý TeslAnt rozoberal v septembri, a uvádza, že sedan i3 z radu Neue Klasse práve vstúpil na trh.
| BMW Group, 3. štvrťrok 2026 | Kusy | Zmena |
|---|---|---|
| Všetky dodávky | 551 072 | -6,3 % |
| Batériové elektromobily | 110 257 | +7,2 % |
| Elektrifikované (BEV a PHEV) | 150 795 | -0,3 % |
| BEV, Európa (BMW a MINI) | 81 941 | +37,5 % |
| Podiel BEV, Európa | 34,7 % | |
| BMW a MINI, Európa (všetky pohony) | 235 628 | +2,7 % |
| BMW a MINI, Čína | 114 355 | -24,8 % |
| BMW a MINI, USA | 106 741 | +2,5 % |
| BEV za deväť mesiacov | 314 552 | -2,7 % |
Kde stojí Tesla
Tesla dodala v rovnakom štvrťroku 486 532 áut, o 2,1 % menej, a podľa regiónov ich nerozdeľuje. Spomedzi nemeckých skupín, ktoré už výsledky zverejnili, Volkswagen Group dodal 240 200 elektromobilov, o 4,7 % menej, pričom v Európe vzrástol o 19,6 % na 209 100, a Mercedes-Benz predal rekordných 68 400. Predaj elektromobilov Volvo Cars vzrástol za štvrťrok o 29 %.
| Výrobca, dodávky BEV v 3. štvrťroku 2026 | Kusy | Zmena |
|---|---|---|
| Tesla | 486 532 | -2,1 % |
| Volkswagen Group | 240 200 | -4,7 % |
| BMW Group | 110 257 | +7,2 % |
| Mercedes-Benz Cars | 68 400 | rekord |
Európsky objem elektromobilov BMW vo výške 81 941 kusov už výrazne presahuje tretinu jeho celkových predajov v regióne, teda mix, ktorý Tesla má z definície a ktorý Volkswagen dosahuje len v knihe objednávok. Rozdiel je v smerovaní: európske dodávky elektromobilov BMW vzrástli o 37,5 % v štvrťroku, v ktorom sa jeho čínsky biznis zmenšil o štvrtinu, takže rast elektromobilov skupiny závisí od jedného regiónu.
Čo to znamená pre európskeho majiteľa Tesly
BMW je prémiový výrobca, ktorý má v Európe objemom elektromobilov k Tesle najbližšie, a jeho rast prichádza zo segmentov, v ktorých pôsobia Model 3 a Model Y: iX3 proti Modelu Y, sedan i3 proti Modelu 3 a rad MINI pod oboma. Keď je každý tretí predaj BMW a MINI v Európe elektrický, porovnanie, s ktorým sa zákazníci stretnú v predajni BMW, už nie je výnimkou. Deväťmesačné čísla zároveň ukazujú hranice: globálne dodávky elektromobilov skupiny sú stále pod úrovňou minulého roka a čínsky pokles nie je vyvážený. Ďalším dátovým bodom budú výsledky hospodárenia za 3. štvrťrok začiatkom novembra, ktoré by mali ukázať marže podľa typu pohonu.