Tesla v októbri takmer zoštvornásobila počet registrácií v Nemecku, no aj tak stratila vedenie od začiatku roka v prospech BYD. Kraftfahrt-Bundesamt (KBA), nemecký spolkový úrad pre motorové vozidlá, napočítal 2 932 nových áut Tesla v októbri 2026. To je o 290,9% viac ako približne 750 áut v októbri 2025. BYD zaregistroval 5 173 áut. BYD tak má od januára do októbra 47 961 registrácií, o 219 viac ako Tesla so 47 742.
Celý trh dosiahol ďalší elektrický rekord. Nemecko v októbri zaregistrovalo 94 086 nových batériových elektromobilov, o 79,5% viac ako pred rokom. Ich podiel dosiahol 37,0% na trhu s 254 492 autami. V septembri bol podiel 34,5%.
Všetky druhy pohonu, október 2026
| Autá | Podiel | Medziročne | |
|---|---|---|---|
| Batériové elektrické | 94 086 | 37,0% | +79,5% |
| Hybridné (vrátane plug-in) | 95 931 | 37,7% | −5,6% |
| z toho plug-in hybridy | 28 499 | 11,2% | −7,9% |
| Benzínové | 38 516 | 15,1% | −40,5% |
| Naftové | 23 882 | 9,4% | −21,6% |
| LPG | 2 065 | 0,8% | +121,6% |
| Celý trh | 254 492 | — | +1,7% |
Batériových elektromobilov sa predalo viac ako benzínových a naftových áut dokopy, 94 086 oproti 62 398. Od celkového počtu hybridov ich delilo len 1 845 áut. Benzínové autá za rok stratili 40,5% svojho objemu. Súkromné registrácie vzrástli o 20,6% a tvorili 40,7% trhu, firemné registrácie klesli o 8,2%. Priemerné emisie CO2 klesli o 21,1% na 79,4 g/km.
Od januára do októbra Nemecko zaregistrovalo 698 230 batériových elektromobilov. To je 28,2% trhu a o 60,7% viac ako v rovnakom období roka 2025.
Vedenie sa za dva mesiace vymenilo dvakrát
Registrácie Tesly v Nemecku kopírujú jej štvrťročný cyklus dodávok a október je prvým mesiacom štvrťroka. V júli, prvom mesiaci predchádzajúceho štvrťroka, Tesla zaregistrovala iba 367 áut. V septembri, poslednom mesiaci toho istého štvrťroka, ich zaregistrovala 12 552. Mesačné počty BYD sú stabilnejšie: 5 256 v auguste, 6 040 v septembri a 5 173 v októbri.
| Koniec mesiaca | BYD, od začiatku roka | Tesla, od začiatku roka | Vedie |
|---|---|---|---|
| August | 36 748 | 32 258 | BYD o 4 490 |
| September | 42 788 | 44 810 | Tesla o 2 022 |
| Október | 47 961 | 47 742 | BYD o 219 |
Súčty ku koncu augusta sme vypočítali tak, že od údajov KBA za január až september sme odčítali septembrové registrácie. Obe značky tento rok svoj objem v Nemecku zhruba strojnásobili: BYD o 216,1%, Tesla o 206,1%.
Tri čínske značky v októbri predbehli Teslu
| Značka | Október 2026 | Medziročne | Január – október 2026 |
|---|---|---|---|
| BYD | 5 173 | +54,3% | 47 961 |
| MG Roewe | 4 140 | +48,5% | 31 503 |
| Leapmotor | 3 661 | +288,6% | 19 705 |
| Tesla | 2 932 | +290,9% | 47 742 |
| Xpeng | 1 380 | +284,4% | 8 403 |
| Polestar | 292 | −48,0% | 4 097 |
Tesla mala v októbri 1,2% trhu, BYD 2,0% a Leapmotor 1,4%. Toto porovnanie má jednu výhradu. Tabuľka značiek KBA nerozlišuje druhy pohonu. Súčty BYD, MG a Leapmotor preto zahŕňajú aj autá, ktoré nie sú plne elektrické, napríklad plug-in hybridy a vozidlá s predlžovačom dojazdu. Každá Tesla je batériový elektromobil.
Čo bude ďalej
Údaje KBA podľa modelov ukážu, ako sa 2 932 áut Tesla delí medzi Model Y a Model 3. V septembri ich portál electrive zverejnil dva dni po tabuľke značiek.
Aby Tesla skončila rok 2026 v Nemecku pred BYD, potrebuje v novembri a decembri spolu o 220 registrácií viac ako BYD. Len v septembri ich zaregistrovala o 6 512 viac. Súkromní kupujúci sú stále rastúcou časťou trhu. Práve im sa vypláca nemecký príspevok na kúpu, a to na domácnosť podľa príjmu. Firemných registrácií bolo v októbri menej ako pred rokom.